Realitka vs samoprodejce

Mnoho klientů je přesvědčeno, že pokud nabídnou svou nemovitost k prodeji přes více realitních kanceláří, mají větší šanci najít kupujícího. Není to pravda.  Většina kanceláří používá k inzerci všechny realitní inzertní servery. Pak se může stát, že nemovitost je na internetu zadána několikrát, a vesměs se špatnými údaji, tedy jinými cenami, jinou výměrou bytu, atd. To se stává pro kupujícího jasným signálem, že je něco špatně, že se nemovitost nedaří delší dobu prodat a tím pádem bude mít šanci na výhodnou cenu. Po prohlídce, pokud má o nemovitost zájem, obvolá realitky a sám si nastaví cenu, za jakou je ochoten koupit. Poté se stane telefonní ústřednou, kde bude odmítat jednu nabídku za druhou až nakonec podlehne.

Pokud jste kupující a hodláte nemovitost buďto zakoupit k vlastnímu bydlení nebo jako investici, doporučujeme pozvat na již vytipovanou nemovitost odborníka. Nejlépe někoho známého, komu věříte, víte, že se vyzná ve stavařině a posoudí byt či dům po odborné stránce.

Lidé, kteří chtějí ušetřit, se někdy rozhodnou nevyužít služeb odborníků. Často je to ale stojí spoustu času a někdy i peněz. Nikdy však nezapomenu na jednoho zedníka, který si postavil dům a poté, co jej dokončil, mi pravil, že již nikdy více. Úsilí,  které ho to stálo, nevyvážilo ušetřené peníze.

Každý má svůj obor a pokud  znáte či naleznete poctivého makléře, může vám spoustu peněz ušetřit, nebo naopak vydělat.